25. júna 2022 sme sa pri príležitosti 142. výročia narodenia gen. Milana Rastislava Štefánika, zúčastnili už 4. ročníka Veteránskeho výstupu na Ďumbier, ktorý organizuje Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

V uniformách 2. československej samostatnej paradesantnej brigády, sme pri pamätníku pri horskej chate M. R. Štefánika vzdali spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom, štátnym tajomníkom Marianom Majerom, ako aj ďalšími predstaviteľmi rezortu, ozbrojených síl a širokej verejnosti, úctu a česť všetkým, ktorí sa zasadili za lepšie zajtrajšky pre druhých, vojnovým veteránom. Zároveň sme si uctili pamiatku slovenského velikána - gen. M. R. Štefánika a vzdali hold jeho životnému odkazu.

Po príchode naspäť na horskú chatu Trangoška, nám spoločnosť robil 94-ročný vojnový veterán Vladimír Strmeň, ktorý hájil našu vlasť v Slovenskom národnom povstaní už ako 17-ročný a počas svojho pôsobenia v SNP bol aj ťažko ranený. V prestávkach medzi pesničkami, ktoré nám vyhrával na svojej heligónke, nám približoval svoje zážitky z vojny a úprimne sa zaradoval, keď opäť uvidel dvoch príslušníkov parabrigády.

Veteránovi Vladimírovi Strmeňovi, ktorý dodnes rozdáva úsmev a energiu všade, kam príde, úprimne ďakujeme za posolstvo, ktoré odhodlane odovzdáva ďalším generáciám a želáme veľa zdravia a mnoho síl.

Foto: Peter Sobek, Jakub Potančok, Klub vojenskej histórie Svoboda